Informacje dla studentów w związku z odwołaniem zajęć na UŚ

Szanowni Państwo, studenci, z którymi mam wykłady i ćwiczenia!

Jak zapewne już wiecie, w najbliższym czasie nasze zajęcia będą musiały odbywać się w formie zdalnej. Poniżej opiszę, jak to sobie wyobrażam. Jeśli jednak ktoś z Państwa będzie miał w związku z tym jakieś własne pomysły, sugestie itp., to bardzo proszę o podzielenie się nimi – tutaj w komentarzach lub drogą mailową. Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla wszystkich nowa i wszyscy musimy się nauczyć, jak w niej funkcjonować.

Wykłady

Obowiązujący do zaliczeń i/lub egzaminów materiał będę starał się przekazywać Państwu w formie filmików. Niektóre tematy związane z KRZ są już od paru miesięcy na moim kanale YouTube „Logika na co dzień”. Postaram się teraz dorobić więcej filmików, również na inne tematy. Filmiki te będą oparte głównie na moich wykładowych prezentacjach, do których po prostu dogram głos – powiem to, co przy danym slajdzie mówiłbym na wykładzie. Czyli będą to właściwie prawie normalne wykłady, tyle tylko, że bez bezpośredniego kontaktu, możliwości zadawania pytań itp. Zrobione w ten sposób, trochę „na szybko”, filmiki będą zapewne trochę bardziej toporne od tych, które obecnie są na kanale, ale pod względem merytorycznym powinny w niemal stu procentach zastąpić normalny wykład. Gdyby ktoś nie miał możliwości oglądania filmów na YouTube, to mogę takiej osobie udostępnić film w inny wskazany przez nią sposób, lub w ostateczności przesłać samą prezentację w formacie PowerPointa.

Dodatkowo, w ramach uzupełnienia wykładów, będę informował Państwa, w jakim rozdziale „Wprowadzenia do logiki”/„Logiki dla opornych” lub innego podręcznika można przeczytać coś na dany temat.

Ćwiczenia

Podobnie jak do tej pory w zakładce „informacje dla studentów” będę zamieszczał pliki z zadaniami. Tyle tylko, że teraz nie będziemy rozwiązywali tych zadań wspólnie na ćwiczeniach, ale będziecie musieli Państwo robić to samodzielnie. Powstaje tu oczywiście poważny problem – skąd będziecie wiedzieć, czy robicie to dobrze? Proponuję w związku z tym następujące wyjście. Po pierwsze, po pewnym czasie od udostępnienia zadań będę zamieszczał na mojej stronie pliki pdf z odpowiedziami. W przypadku prostszych zadań będą to tylko krótkie odpowiedzi typu: „formuła d) jest tautologią”, „w przykładzie f) wnioskowanie nie jest poprawne” itp.; natomiast niektóre trudniejsze przykłady postaram się omówić dokładniej i przedstawić ich rozwiązania „krok po kroku”. Nie wykluczam, że takie rozwiązania i omówienia niektórych zadań będę czasem robił również w postaci filmików.

Po drugie, wcześniej będę prosił, abyście Państwo przesyłali mi mailem rozwiązane przez siebie zadania. Dzięki temu będę wiedział, czy dobrze to robicie, jakie błędy najczęściej popełniacie, co sprawia największą trudność itp. Dlatego bardzo proszę, abyście rozwiązywali te zadania samodzielnie, a gdy ktoś nie będzie potrafił czegoś zrobić, to aby przyznawał się do tego. Za złe rozwiązanie zadań nie będzie oczywiście żadnych „kar”, minusów itp. Zależy mi po prostu, aby wiedzieć, z czym macie Państwo największe problemy – na te sprawy zwrócę bowiem największą uwagę w przygotowywanych przeze mnie rozwiązaniach i/lub dodatkowych materiałach. Jeśli przy rozwiązywaniu zadań będą przychodzić Państwu do głowy jakieś pytania, wątpliwości itp., to bardzo proszę – dzielcie się nimi.

W związku z tym ostatnim mam taki nie do końca sprecyzowany pomysł, że może dobrze by było założyć jaką grupę na facebooku, albo coś w tym rodzaju. Chodzi mi o jakieś szersze, dostępne i widoczne dla wielu osób forum, na którym moglibyśmy dzielić się informacjami i wspólnie omawiać niektóre zadania. Forum, na którym moglibyście Państwo zadawać pytania, na które odpowiadałbym ja, ale również, w miarę możliwości, inni studenci (którzy mogliby uzyskać w ten sposób dodatkowe „plusy” za aktywność 😊 ). W tej sprawie mam do Państwa prośbę. Zapewne wiele osób jest bardziej biegłych ode mnie w tworzeniu takich narzędzi internetowych jak grupy, fora dyskusyjne itp. Jeśli czujecie więc Państwo potrzebę zrobienia czegoś takiego i jednocześnie macie pomysł, jak by to zrobić od strony technicznej, to bardzo proszę o pomoc.

Dodatkowo, jako uzupełnienie ćwiczeń, przewiduję możliwość konsultacji przy pomocy skype’a. Możemy ustalić jakieś godziny, w których będę dostępny, i w tym czasie mógłbym odpowiadać na Państwa pytania, tłumaczyć to, z czym będziecie mieli problemy itp.

Egzamin/zaliczenie

Większość z Państwa ma w programie zajęć z logiki przewidziany egzamin lub sprawdzian zaliczeniowy na ostatnich zajęciach. Mam nadzieję, że na początku czerwca będziemy się już mogli spotkać na uczelni i owe sprawdziany/egzaminy odbędą się normalnie. Oczywiście, obowiązujący na nich zakres materiału dostosuję do tego, co zdążymy przerobić na zajęciach „zdalnych” i ewentualnie tych, które jeszcze uda nam się przeprowadzić na żywo w maju. Jeśli tych ostatnich będzie odpowiednio dużo, to, gdyby była taka potrzeba, zrobimy na nich powtórkę, na której wrócimy do niektórych tematów przerabianych wcześniej przez Państwa samodzielnie.

Jeśli chodzi o ocenę zaliczeniową, to wpływ na nią miała mieć również Państwa aktywność na ćwiczeniach. W zaistniałej sytuacji musi się to nieco zmienić. Dotychczasowe „plusy” za aktywność oczywiście zostają, jednak z powodu mniejszych możliwości zdobywania kolejnych, będą one miały mniejsze znaczenie dla oceny końcowej. Decydujący wpływ na ocenę zaliczeniową będzie miał stopień z pisemnego egzaminu. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń, dającym możliwość przystąpienia do tego egzaminu, będzie „obecność” na wirtualnych zajęciach, czyli przysyłanie mi rozwiązanych zadań ćwiczeniowych – niekoniecznie wszystkich, ale przynajmniej części z nich. Tu jeszcze raz podkreślę, że zależy mi nie tyle na tym, aby zadania te były rozwiązane wszystkie poprawnie, ale przede wszystkim na tym, abyście robili to Państwo samodzielnie – tak abym mógł zobaczyć, z czym macie największe kłopoty.

Jeśli macie Państwo jakieś własne pomysły na uzupełnienie, ulepszenie itp. naszych zdalnych zajęć, jeszcze raz bardzo proszę – odzywajcie się. Bądźcie też Państwo czujni i zaglądajcie tu (albo do zakładki „informacje dla studentów”) w poszukiwaniu nowych informacji.

Życzę wszystkim dużo zdrowia! Do zobaczenia i usłyszenia na wirtualnych wykładach i ćwiczeniach, które rozpoczną się, gdy tylko władze UŚ oraz Instytutu Filozofii zaaprobują całą proceduję ich prowadzenia. Myślę, że nastąpi to w najbliższych dniach.