Materiały do nauki logiki

Logika dla opornych (plik pdf)

Podręcznik, jaki napisałem dla osób, którym wydaje się, że logiki nigdy nie będą w stanie zrozumieć. Przez pewien czas był on dostępny tylko w internecie, po czym został wydany pod tytułem „Wprowadzenie do logiki dla studentów wszystkich kierunków”. Ponieważ nakład książki już dawno wyczerpał się, ponownie zamieszczam tu plik pdf z jej pierwotną wersją. Książka przed wydaniem została poddana obróbce redakcyjnej (interpunkcja, styl itp.), przez co zawarty w niej tekst może minimalnie różnić od tego, który znajduje się w zamieszczonym pliku. Jednakże pod względem merytorycznym „Logika dla opornych” jest tożsama z „Wprowadzeniem do logiki…”

Wideo-kurs logiki w odcinkach – KRZ (link)

Kurs, jaki niedawno zacząłem zamieszczać na YouTube na moim kanale „Logika na co dzień”. Na razie powstają filmiki poświęcone KRZ. W przyszłości może będzie coś więcej. 

Przykładowy odcinek kursu – skrócona metod zero-jedynkowa

Wprowadzenie do logiki – sylogistyka (link)

Internetowy kurs poświęcony sylogistyce, opracowany przeze mnie w 2015 r. dla platformy edukacyjnej Minovum. Oprócz filmów na kurs składają się również zadania do samodzielnego rozwiązywania. Kurs jest obecnie dostępny dla wszystkich za darmo. 

Kurs zrobiony jest w postaci krótkich filmików, w których wprowadzam widzów w tajniki teorii sylogizmów. Dla osób chcących utrwalić sobie wiedzę przeznaczone są ćwiczenia do samodzielnego rozwiązania.

Ponieważ do ćwiczeń wkradło się kilka drobnych usterek zamieszczam tutaj małą erratę. W rozdziale 7.1. w pytaniu pierwszym pomimo poprawnej odpowiedzi system pokazuje błąd.
W rozdziałach 11.1 i 18.1 wymieszała się kolejność zadań. Lepiej jest robić te zadania w kolejności sugerowanej przez numery ćwiczeń (czyli np. 11.1., 11.2, 11.3 itp.), a nie w tej, w jakiej zostały zamieszczone. Odpowiedzi do tych zadań w plikach pdf są już we właściwej kolejności.

Przykładowy odcinek kursu – Wykorzystanie diagramów Venna do badania poprawności sylogizmów.